S ohleduplností nejdál dojedeš 

Jak vyzrát na jarní nástrahy

CHODCI

U chodců je důležité vidět a ještě důležitější být viděn. Při chůzi po vozovce noste reflexní oblečení a doplňky. Jako chodci budete spatřeni mnohem dříve a řidiči budou mít dostatek času svou jízdu upravit dle situace.

DĚTI NA SILNICI

Děti patří k nejohroženějším účastníkům silničního provozu. Umí se chovat nepředvídatelně, ale drtivá většina nehod je způsobena nepozorností řidičů. Soustřeďte se na řízení a buďte ohleduplní.

DĚTI V AUTĚ

Děti v autě dokáží za jízdy pozlobit. Nikdy však nepřipusťte jízdu bez připoutání a používejte autosedačky správné velikosti. Konstrukce auta a airbag ochrání posádku při nehodě jen při zapnutých bezpečnostních pásech.

ZVĚŘ

Zvěř potkáte nejčastěji časně ráno a při stmívání, zejména při jízdě lesem a podél polí. Zdaleka nejúčinnější prevencí je snížení rychlosti pod povolenou hodnotu, obzvláště při dopravním značení "Zvěř".

Rady řidičům

DODRŽUJTE BEZPEČNÝ ODSTUP

Předjíždět cyklisty tak těsně, že je tlaková vlna málem shodí ze sedla, není v pořádku. Při předjíždění proto dodržujte odstup 1,5 m. Nezapomínejte na to, jde o život.

POUŽÍVEJTE BLINKRY

Když chcete předjet cyklistu, dejte blinkr. Auta za vámi se potřebují na cyklistu také připravit. Stejně důležité je dávat znamení, když se chystáte před cyklistkou odbočit doprava. Pokud odbočíte bez varování, může to skončit neštěstím.

ROZHLÉDNĚTE SE, NEŽ OTEVŘETE DVEŘE

Pokud řidič auta otevře dveře cyklistovi do cesty, cyklista do nich narazí. A přitom se stačí pořádně rozhlédnout. Nejnovější vozy ŠKODA mají Varování při vystupování z vozu, které pomůže neštěstí zabránit.

NEZAPOMÍNEJTE NA MRTVÝ ÚHEL

Pokud ve zpětném zrcátku nikoho nevidíte, ještě to neznamená, že za vámi nikdo není. Může za to oblast, která už se vám neodráží ve vnějších zpětných zrcátkách, ale ještě ji ani nevidíte periferním viděním. Možným řešením je funkce hlídání mrtvého úhlu, kterou ve vozech ŠKODA zajišťuje Asistent změny jízdního pruhu.

Rady cyklistům

ROZHLÍŽEJTE SE

Auto může mít sebelepší brzdy a sebepokročilejší jízdní asistenty, ale pokud vyjedete z lesní cesty, na které vás vůbec nevidí, a vjedete mu rovnou pod kola, už toho moc nesvede. Vždy se proto pozorně rozhlížejte, zda na vás v okolí nečíhá nějaké nebezpečí.

NOSTE HELMU

Podle údajů Ministerstva dopravy 78 % cyklistů, kteří loni zemřeli na českých silnicích, nemělo helmu. Kdyby helmu měli, mohlo jich zemřít o třetinu méně. Noste helmu. Má to smysl.

BUĎTE VIDĚT

Pokud vás řidič nevidí, nemá šanci se vám vyhnout. Mějte na sobě reflexní prvky a vzadu červenou blikačku. Výrazně to zvýší vaši viditelnost a bezpečnost. Nezapomeňte, že v případě srážky jste nejohroženější skupinou právě vy.

NEPODJÍŽDĚJTE, KDE NENÍ MÍSTO

Stojící či pomalu jedoucí auta můžete podle zákona předjíždět také zprava, ale pouze pokud na to máte dost místa. Nesnažte se podjet vozidlo tam, kde se sotva vejdete. Řidič vás nemusí vidět a třeba se kličkou pokusí vyhnout díře, nebo naopak můžete zakolísat vy a narazit do vozu.

Desatero bezpečné jízdy